Doceniaj architekturę swojego miasta

Jak zmieniła się warszawska architektura w ciągu ostatnich kilku lat?
Kwiecień 13, 2015

W obecnych czasach nasze społeczeństwo ma tendencje do ignorowania swojego otoczenia. Co raz bardziej skupiamy się na posiadaniu rzeczy materialnych i nie zwracamy już uwagi na piękno wokół nas. Zwykle w tym kontekście bierze się pod uwagę przyrodę, która jest przez nas ignorowana – ale jak to wygląda w przypadku architektury? Niestety jest bardzo podobnie. Poza pasjonatami i osobami pracującymi w zawodzie architekta, tylko niektórzy ludzie patrząc na dany budynek bądź obiekt zdają sobie sprawę z ilości pracy włożonej w jego utworzenie. Trudno w tym wypadku mówić już o aspektach takich jak rodzaj budulca i styl w jakim został on wykonany. Sytuacja wygląda trochę lepiej w miastach odwiedzanych regularnie przez grupy turystów – czyli takich, które zawierają w sobie elementy architektury istotne dla historii naszego państwa. W tym przypadku często wiedza na ich temat przekazywana jest u mieszkańców tego miasta z pokolenia na pokolenia i jest się bardziej świadomym ich wartości. W większości jednak gdyby zapytało się mieszkańców miast o ważne budynki w ich okolicy – albo nie mieliby oni czasu, aby odpowiedzieć na pytanie albo nie byliby w stanie tego zrobić.

Nawet żyjąc dosłownie obok wspaniałych budowli i dzieł architektonicznych nie zauważamy ich piękna. Być może jest to łatwiejsze w przypadku projektów na większą skale – takich jak wyremontowanie przystanków autobusowych w całej Warszawie. Jest to ten rodzaj architektury, który bezpośrednio dotyka nas w codziennym życiu. Nie jest to już tylko jeden budynek, który powstaje wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania, ale coś z czego korzystamy na codzień. O wiele lepiej zdajemy sobie sprawę ze zmian w otoczeniu, jeżeli dotyczą nas bezpośrednio. Podobnie w przypadku remontów przeprowadzanych na uniwersytetach. Na pewno bardziej świadomi ich występowania są studenci i wykładowcy, a dzięki możliwości efektywniejszej pracy również o wiele bardziej doceniają oni rozwój architektury. Jeżeli miejsce naszej pracy, bądź po prostu takie w którym spędzamy dużą ilość czasu ulega remontowi – zauważamy to. Jeżeli w dodatku jest to zmiana na lepsze, która pozwoli nam łatwiej i przyjemniej pracować – niewiele kto narzekałby na taki pomysł. Zawsze znajdą się oczywiście osoby, które będą próbowały powstrzymać jakiekolwiek zmiany w znajomym sobie środowisku. Ludzie często kojarzą niezmienność z bezpieczeństwem i spokojem, a wszelkie unowocześnienia to zbędne zło, którego należy unikać. Tego rodzaju myślenie ogranicza jednak w znacznym stopniu rozwój i na pewno nie ułatwi nauczenia młodszych pokoleń tego, jak istotną częścią historii jest architektura danego miasta.

W każdym z nich znajdzie się jednak na pewno grupa ludzi, której zależy na tym aby została ona dostrzeżona. To oni organizują regularne wydarzenia i kontynuują rozmowy na temat zmian już wprowadzonych i tych, które nadejdą. Poprzez swoją działalność chronią zarówno te elementy, przy których zachowanie ich oryginalnego kształtu jest niezbędne – jak i te, które mogą tylko zyskać w momencie wprowadzenia ulepszeń. Być może głównym problemem mieszkańców danych miast jest to, że nawet jeżeli doceniają oni ich architekturę – nie potrafią znaleźć wystarczająco dużo czasu w swoich zajętych grafikach, aby przyczynić się do jej ochrony i rozwoju. Wydaje im się, że znajdujące się dookoła nich budynki będą tam już na zawsze i nic im nie zagraża. Nie zdają sobie sprawy z tego, że rozpadają się one właśnie na ich oczach.

Komentarze są wyłączone.