Twórca dobrej architektury

Twórca dobrej architektury

Urodził się w Łodzi, w Polsce. Dziewiętnaście lat później Daniel Libeskind został obywatelem stanów zjednoczonych. Dziś jest to jeden z najbardziej znanych współczesnych architektów. Według jego projektu płomienia, aby pomnik na miejscu zniszczonych World trade center w Nowym jorku.

Życiorys

ŻyciorysW top światowej architektury wchodzi lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki wygranej w konkursie na muzeum Żydowskie w Berlinie. Wtedy, z żoną Niną – która nie architekt, założył własne biuro. Autor jeszcze kilka żydowskich muzeów i pomników Hebrajczyków w wojnie światowej i został zaprojektowany i centra handlowe, sale koncertowe, galerie, muzea na całym świecie i w Polsce. Jego obiekty nigdy nie przechodzą niezauważone. W chorwackich mediach, w tych dniach Libeskind określane jako ewentualnego konfliktu synagogi, która była na miejscu tych, zniszczonej podczas ii wojny światowej.

W rozmowie telefonicznej, w przeddzień przyjazdu w design week, mówi: „Belgrad zawsze chciałem odwiedzić, on jest częścią mojego horyzontu. Mieszkałem w Polsce, wiem, w Serbii, wiem, że ma ciekawą i burzliwą historię. To ważne miejsce w świecie. Tu Nie chodzi o małym i dużym, słowo o kulturze.”

Dlaczego wybrał architekturę, a uczył się pan matematyki i muzyki? Architektura łączy w sobie wiele o moje interesy. Dotyczy ona wszystkiego wokół nas, wyzwolenia sztuki, ma wspólnego z poezją, matematyką, muzyką. Architektura dotyczy życia. A życie sama?

No cóż  życie. Aby żyć, trzeba być w horyzont, a żeby to zrobić, musisz mieć przestrzeń, miejsce, Architektura jest źródłem wielu rzeczy i w dużej mierze jest matką sztuki. Można nazwać to sztuką? Niektórzy nie uważają. Nie, nie, to jest sztuka, budownictwa, sztuki, społeczeństwa, a nie prywatne sztuka.

Sztuka projektu

Sztuka projektuI o bardzo wrażliwej temacie, wraz o losach, który był obóz koncentracyjny w czasie II wojny światowej, a teraz. Czy może architektoniczne interwencja, aby być siłą napędową zmiany nastawienia społeczeństwa do przeszłości? To, oczywiście, bardzo ważny moment, i trzeba być bardzo delikatnym.

Jak rozwijać i jak to wpisać w teraźniejszość i przyszłość? Nie słowo, tylko o jeszcze jednym miejscu dla projektu. Trzeba być bardzo ostrożnym, co można było komunikować się z historią i jej wartością. A przeszłość nie tylko w przeszłości, trzeba określić jej znaczenie w przyszłości. Jak dla Serbii, jak i dla całego świata.

Autor, wielu obiektów, które historię narodu żydowskiego i ii wojna światowa… czy takie obiekty, aby zmienić coś w dzisiejszym społeczeństwie? Wiesz wspomnienia są bardzo ważne. Ważne jest, aby pamiętać o przeszłości, aby w przyszłości było lepiej. Musimy mieć do czynienia z trudnymi historii. Nie możemy ich… nie dobrze pchać pod dywan, jak to będzie, kiedy się zjawi. Musimy walczyć z duchami przeszłości, by świat był lepszy, a społeczeństwo bardziej otwarte.

Teraz mówisz, jak Europejska, a nie jak Amerykanin. Ja i jedno i drugie. Połowę życia spędziłem w Europie, a połowa w Ameryce, W Nowym. W jakim języku to marzysz? Dobre pytanie. Może być w języku polskim, być może, na włoskim nie mam pojęcia. Odpowiedzialność architektów dziś? Wszystko się zmienia, tam inaczej kilka lat temu, prawda? Tak, architektura wraca w nasze życie w bardzo mocny sposób. A nie było tak w starych tradycjach. Od wielu lat xx wieku architekci byli tylko swego rodzaju techników, jeśli tak można powiedzieć.