Architekt – artysta tworzący miasto

Jak zmieniła się warszawska architektura w ciągu ostatnich kilku lat?
Kwiecień 13, 2015

Osoby decydujące się na wykonywanie zawodu architekta muszą zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności i trudów związanych z jego uprawianiem. Już na samym początku studiów wymagane jest od nich posiadanie wyobraźni przestrzennej i podstawy rysunku technicznego. W trakcie aż 5-letnich studiów uczą się jak wykorzystywać swoje umiejętności przy użyciu komputera i skomplikowanych programów. Trzeba jednak przyznać, że satysfakcja z wykonywanej po ich ukończeniu pracy musi być ogromna. Bycie architektem to pewna forma artyzmu. To w końcu właśnie on buduje całe miasta i tworzy wizerunek państwa na świecie. To przecież prace architektów barokowych czy klasycystycznych są do tej pory omawiane przez uczonych i studentów wszystkich krajów świata. Dzięki ich twórczości możemy dowiedzieć się na co zwracali uwagę ludzie w danych okresie historycznym, co było dla nich ważne i czym się inspirowali. Poprzez swoją sztukę tworzą oni historie, która prawdopodobnie pozostanie żywa setki lat po tym jak jej autorzy odejdą z tego świata. Spacerując ulicami miasta na każdym kroku mamy do czynienia z efektami pracy architektów – ogrody, place i pomniki zostały umieszczone w danych miejscach nie bez powodu i poprzez swoją obecność mają służyć jakiemuś celowi. Miasta pozbawione ich pracy byłyby najprawdopodobniej zwyczajnie szare i brzydkie. Warto zwrócić też uwagę na to, że jest to zawód przyszłościowy. Jeśli chcecie zobaczyć świetne projekty architektoniczne kobiety-architekta polecam  Wam bloga Pani Dyrektor

Dalszy rozwój miast jest nieunikniony, a przeprowadzenie zmian nie będzie możliwe bez skorzystania z usług architekta. Z tego też względu zarabiają oni wysokie sumy pieniężne za swoje projekty. Oczywiście musi upłynąć trochę czasu zanim dana osoba wyrobi sobie nazwisko i potwierdzi swoje umiejętności. Najlepszym świadectwem jego kompetencji będą gotowe już budynki czy place, z których mogą korzystać obywatele danego miasta. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wysiłku musiał włożyć człowiek w utworzenie naszego miejsca pracy czy uniwersytetu, gdzie studiujemy. To architekci poświęcają długie godziny na dopracowanie każdego szczegółu tak, aby dany obiekt mógł jak najlepiej przysłużyć się jego użytkownikom. Wszystko w tym aspekcie ma znaczenie. Prawidłowe funkcjonowanie miasta będzie zależało od tego, czy odpowiedzialna za projekt osoba rzetelnie wykonała swoją pracę. W przypadku budynków użyteczności publicznej jakiekolwiek zagrożenie, które zostanie zbagatelizowane bądź zignorowane może przyczynić się do tragedii. Charakterystyczną cechą tego zawodu będzie również jego konkurencyjność. Aby wygrać dany projekt często architekci muszą brać udział w przetargach i udowodnić, że to właśnie ich wizja zasługuje na docenienie. Każde miasto zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest pozytywny odbiór jego mieszkańców w stosunku do danego projektu. Niejednokrotnie już projekty realizowane np. w Warszawie spotkały się ogromnym niezadowoleniem obywateli. Jednym z takich przykładów jest centrum handlowe Złote Tarasy.

Pomimo tego, że oferują one ogromną ilość miejsc, w których możemy zaopatrzyć się w dobra materialne – w dalszym ciągu postrzegane są jako jeden z gorzej wykonanych i kiczowatych obiektów na mapie stolicy. Być może nie jest to aż tak ważne dla osób tam pracujących, które na codzień nie narzekają na liczbę klientów – ale zarówno sam architekt jak i władze miasta liczyły na pewno na inny odbiór swojej inwestycji. Decydując się na wykonywanie tego zawodu trzeba zdawać sobie sprawę zarówno z jego wad, jak i ogromnej ilości zalet. W końcu nie każdy może w swojej pracy codziennie wpisywać się w historie danego miasta.

Komentarze są wyłączone.